Najhlbšie miesto objavené na svete sa nachádza v Tichom oceáne na úrovni Filipín. Nesie názov Mariánska priekopa a je hlboká takmer 11 km, presnejšie 10 994m (niektoré zdroje uvádzajú hĺbku 11 034). Pýši sa úctyhodnou dĺžkou 2 550km a šírkou 70 km. Za rok jej objavenia sa považuje 1951, kedy prvýkrát túto oblasť preskúmavala britská loď Challenger.
Je to jedno z miest, kde ľudská noha nevstúpila mnohokrát. V roku 1960 sa na dno dostali výskumníci Jacques Piccard a Don Walsh. Vďaka nim vieme, že tlak na dne dosahuje 108,6 MPa, čo predstavuje asi 1000 násobok atmosférického tlaku na povrchu. Práve títo dvaja výskumníci prekvapivo objavili život aj v tejto hĺbke. Žijú tu rôzne druhy živočíchov, ktorým tak silný tlak neprekáža. Mnohé z nich neboli dodnes vedecky popísané. Dokonca bolo zistené, že teplota vody tu dosahuje rozmedzie len -1 až +4 ⁰C.
V roku 1985 k výskumu Mariánskej priekopy prispela americká loď, Glomar Challenger. Pomocou zariadenia, tzv. Ježka, ktorého spustili na dno pomocou dlhého kábla, začali zaznamenávať rôzne signály, ktoré nevedeli identifikovať. Keď sa ho pokúsili z dna vytiahnuť, niečo im v tom bránilo. Keď sa im to po troch hodinách podarilo, zariadenie nieslo stopy po zuboch a niektoré oceľové káble boli roztrhnuté.
Tretiu výpravu do najhlbšieho miesta na Zemi organizoval známy režisér a nadšený podmorský bádateľ, James Cameron. Ten sa v roku 2012 vydal v malej ponorke úplne sám preskúmať jej dno. Pomocou mechanického ramena zbieral vzorky, robil snímky a videá. Je to vôbec prvýkrát, čo sa podarilo zozbierať digitálny materiál o tomto tajomnom mieste. Podľa Jamesa Camerona je dno Mariánskej priekopy ako z iného sveta – temné, pusté, ale tiež dodal, že to tam miluje. Výlet na dno Mariánskej priekopy je síce netradičný, ale nie je nemožný. S nami si môžete plniť svoje cestovateľské sny. Vy si užívajte dobrodružstvá, my sa postaráme o zvyšok.