Najskôr sa pokúste optimálne využiť všetok priestor v miestnosti. Detská izba by mala byť vybavená všetkým potrebným nábytkom, ale musí mať aj dostatok priestoru pre hry. Je veľmi užitočné vymedziť miestnosť do zón – pre hry, spánok a štúdium. V každej zóne by mal byť určitý nábytok. V tomto prípade môžete tieto oblasti dokonca zvýrazniť podľa farby. Napríklad steny v oblasti spánku by mali byť natreté pokojným modrým odtieňom, v študijnej zóne – v neutrálnej zeleni a v zóne hier – v jasnejších, veselších odtieňoch.
Nábytok pre detskú izbu musí byť bezpečný, odolný a kompaktný. Vzhľadom k tomu, že deti rastú veľmi rýchlo, nábytok je lepšie vybrať nastaviteľný. Napríklad stolička alebo stojan s nastaviteľnou výškou a posteľ – s premenlivou dĺžkou.
Detská miestnosť by mala mať veľmi dobré osvetlenie, prírodné aj umelé – veľké okná, ľahko otvárateľné záclony, jasné svetlá, svietniky a podlahové svietidlá.
Izba by nemala mať tmavé rohy, ale osvetlenie by nemalo byť obťažujúce. Z tohto dôvodu odložte svetlá podobné dennému svetlu a vyberte žlté lampy. Spínač musí byť vo výške dieťaťa. Vedľa detskej postieľky zaveste nočnú lampu a postavte stolnú lampu na pracovnú plochu.
Aby detská izba bola nielen pohodlná a bezpečná, ale aj zaujímavá pre dieťa, zapojte svoju fantáziu alebo venujte pozornosť nasledujúcim nápadom.
- Ako viete, deti rád maľujú na stenách. Ak tomu chcete zabrániť, vytvorte pre ne špeciálny stojan a položte ho na vhodné miesto.
- Ak chcete prebudiť túžbu po vedomostiach v prvých triedach, môžete zavesiť malú školskú dosku z preglejky.
- Ak má otec dobré kladivo, môže vytvoriť originálny stôl pre svoje dieťa. Môžete napríklad vystrihnúť nohy z drevených dosiek vo forme písmen – iniciály mena dieťaťa. Písmená by mali byť natreté jasnou farbou a upevnené skrutkami.
- Môžete pre svoje deti vyrábať krásne farebné škatule na kolieskach. V nich deti môžu mať odložené svoje hračky a iné „poklady“.
- Na stenách môžete nechať visieť farebné plagáty s rozprávkovými postavami.