Všetci si dobre pamätáme na to, ako sme sa v prípade osvetlenia snažili tými najrôznejšími spôsobmi šetriť. V stručnosti sme svietili naozaj len vtedy, kedy to bolo potrebné. Ak to bolo možné, staré žiarovky sme ihneď zhasli, pretože povedzme si úprimne, žrali veľa energie a máloktorý slovenský spotrebiteľ si mohol dovoliť peňažné výdavky navyše.
Klasická žiarovka spotrebovala veľa energií do svojho rozžiarenia, na produkciu tepla a samozrejme na produkciu svetla. Lenže bola to práve táto zložitá schéma spojená s jej rozžiareným a tepelnými vlastnosťami, ktorá ich z dnešného hľadiska ukazuje ako neefektívne z hľadiska šetrenia energiami. Alternatívne riešenie priniesli kompaktné žiarivky, ale ak máme ukázať na najviac účinný spôsob pravidelnej úspory, potom musíme spomenúť led žiarovky e14 https://www.ledprodukt.sk/70-led-ziarovky-e14. Okrem úsporných vlastností je to však takisto ich dlhá životnosť, ekologická stránka a pokročilejšia technológia.
Je to vlastne podobné ako so svietiacimi kontrolkami alebo s moderným dekoračným osvetlením. Zdrojom vyžarovaného svetla sú v tomto prípade diódy. Konkrétne svetlo emitujúce diódy, ktorých pravidelný chod predstavuje oveľa úspornejšiu technológiu, navyše s vyššou životnosťou. Sú to zdroje, ktoré sa už dávnejšie používali nielen v spojitosti s osvetlením, ale aj v produktoch, kde poskytovali nerušené žiarenie. Používajú sa mimochodom aj v mnohých súčasných televíznych obrazovkách. Využívali a využívajú sa tam, kde sa vyžaduje ich pravidelný a spoľahlivý chod s tým, že sú šetrné k odberu elektrickej energie a poskytujú životnosť na desaťtisíce hodín žiarenia.
Toto bol vlastne logický podnet k tomu, aby sa tieto diódy začali využívať ako zdroj osvetlenia. Pretože nie je prekvapením, že práve na osvetlení spoločnosť v pravidelných intervaloch spotrebovala priveľa energií.
- Technológia LED je však zdá sa tým správnym ekonomickým a ekologickým riešením. Ekologickým z dôvodu, že žiarovka so svetlo emitujúcou diódou spravidla neobsahuje žiadnu ortuť a je recyklovateľná.