Chcete si kúpiť bicykel a nie ste si istí, aký je rozdiel medzi dámskym a pánskym (resp. unisex) bicyklom? Poznanie, v čom sa líšia a ako sú prispôsobené pre dámy či pánov, vám výrazne uľahčí rozhodovanie. Prečítajte si o tom viac v našom článku.
Ako rozpoznať dámsky a pánsky bicykel
V skutočnosti sú všetky bicykle unisex. Rozdiel medzi tými, ktoré sa predávajú ako „dámske bicykle“, a tými, ktoré sa predávajú ako „pánske bicykle“, je v skutočnosti len vo veľkosti a technickom prispôsobení. Preto nezabúdajte, že najvhodnejší bicykel pre vás bude taký, ktorý vám najlepšie sedí, bez ohľadu na jeho pôvodné určenie.
Dámsky bicykel vyhovuje najmä ženám
Aj keď vyvodzovanie akýchkoľvek záverov o všeobecných proporciách mužského či ženského pohlavia často nefunguje, dámske bicykle skutočne viac vyhovujú mnohým (aj keď nie všetkým) ženám.
Ženy sú zvyčajne nižšie ako muži, majú proporčne kratší trup a dlhšie nohy, menšie ruky a užšie ramená. Preto sú bicykle určené pre ženy navrhnuté tak, aby zohľadňovali tieto rozdiely.
Hlavné rozdiely medzi dámskym a pánskym bicyklom
- Charakteristickým znakom „dámskych“ bicyklov bol najmä v minulosti znížený horný rám. Ide o výrazný sklon hornej rámovej rúry, čo uľahčuje nastupovanie a zosadanie z bicykla bez toho, aby ste pritom museli zdvihnúť nohu (ideálne pri nosení sukní).
- Ženy sú v priemere nižšie ako muži, takže dámske modely bicyklov majú spravidla nižšiu výšku rámu.
- Muži majú v priemere dlhší trup ako ženy, takže pánske modely bicyklov majú zvyčajne väčšiu dĺžku.
- Dámske sedlá sú vo všeobecnosti kratšie a širšie ako pánske sedlá.
- Ženy majú v priemere užšie ramená ako muži, preto im môžu vyhovovať užšie riadidlá.
- Ľahší jazdci (prevažne ženy) potrebujú odpruženie, ktoré je prispôsobené ich nižšej hmotnosti.
- Dámy majú často menšie ruky, takže je pre ne náročnejšie pohodlne dosiahnuť na brzdové páky a ovládať ich. Preto majú niektoré páky nastavovacie skrutky, ktoré umožňujú znížiť dosah páky. Ďalšou možnosťou sú páky s krátkym dosahom.
- Keďže ženy majú zvyčajne kratšie ruky a kratší trup, často potrebujú kratší predstavec (časť, ktorá spája rám s riadidlami).
Bicykel si môžete prispôsobiť pre seba
Nezabúdajte, že keď si kúpite bicykel, jeho stavbu a zloženie môžete zmeniť. Vždy si totiž môžete vymeniť komponenty za iné tak, aby vám bicykel lepšie vyhovoval.
Napríklad si môžete vymeniť sedlo, vybrať kratší predstavec alebo užšie riadidlá. Je to skvelý spôsob, ako si prispôsobiť unisex bicykel svojmu konkrétnemu typu postavy a svojim potrebám.